Boisz się stomatologa? Nie ma czego

wizytą do dentysty przynajmniej raz na rok, optymalnie co 6 miesięcy. Taka częstotliwość pozwoli na szybką reakcję w razie problemów. Czasami pojawiają się małe ubytki w zębach wynikające z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej.

Dodane: 12-02-2017 05:39
Boisz się stomatologa? Nie ma czego

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Profilaktyka jest lepsza od leczenia. Dlatego warto dbać o swoją jamę ustną i chodzić regularnie na kontrole stomatologiczne. Zaleca się przychodzić z wizytą do dentysty przynajmniej raz na rok, optymalnie co 6 miesięcy. Taka częstotliwość pozwoli na szybką reakcję w razie problemów.

Czasami pojawiają się małe ubytki w zębach wynikające z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Przy regularnej kontroli dentysta szybko zauważy taki ubytek i go załata za ułamek kosztów pełnego leczenie zęba. Bo trzeba pamiętać, że ból zęba oznacza poważny ubytek, który czasami może oznaczać utratę tego zęba.

Wykonywanie badań stomatologicznych

Dentyści zajmują się wykonywaniem badań stomatologicznych. Niektóre z takich badań przeprowadzane są bezpłatnie. Dzieje się tak wówczas, gdy osoba zgłaszająca się na wykonanie tego typu badań posiada ubezpieczenie i wyraża chęć skorzystania z bezpłatnych badań. W przeciwnym razie będzie musiała ponieść wszystkie koszty związane z przeprowadzaniem badań stomatologicznych. Będą one uzależnione od tego, jakiego rodzaju badania mają zostać przeprowadzone oraz od tego, jakie sprzęty będą używane podczas ich wykonywania. Wszystkie one posiadają kilka etapów. Najpierw przeprowadzany jest zwykły przegląd dentystyczny pozwalający na ustalenie stanu uzębienia i opracowanie planu leczenia. Następnie przystępuje się do właściwego leczenia.

Skierowania wypisywane w szkolnych gabinetach stomatologicznych

Szkolne badania stomatologiczne wykonywane są w takich placówkach, w których pracują dentyści. Mogą oni przeprowadzać podstawowe przeglądy stomatologiczne i badania służące ustaleniu, jakiego rodzaju leczenie musi zostać przeprowadzone u dzieci. Jeżeli nie są to zbyt skomplikowane rodzaje leczenia, to mogą zostać wykonane w szkolnym gabinecie. W przeciwnym razie dziecko otrzyma skierowanie do innego gabinetu dentystycznego. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dziecko musi skorzystać z pomocy ortodonty. Zdarza się, że problemy dziecka ze zgryzem nie są jeszcze widoczne dla rodziców i tylko fachowa ocena stanu uzębienia może pozwolić na ich zdiagnozowanie. Poza tym szkolni dentyści mogą skierować dziecko na zabieg ekstrakcji zęba.