Polecam

Bardziej się cenią

Fotograf GorzówFotografia ślubna to nie jest zbyt dobrze postrzegana dziedzina wśród fotografów profesjonalistów.

Najczęściej odbierana jest jako tak zwana "chałtura", nie ma miejsca na artystyczną finezje, bo trzeba zadowolić...klienta.

Ale to nie do końca prawda. Dobry fotograf (portrecista) potrafi z czegoś tak komercyjnego i "przaśnego", jak fotografia ślubna zrobić coś wyjątkowego. Tylko, że tacy fotograficy bardziej się cenią i nie narzekają na brak klientów - rezerwować trzeba z dużym wyprzedzeniem. Jednak pamiętajmy, ze zdjęcia ślubne mają być pamiątką nie tylko na całe życie, ale i pokolenia - jak się ogląda wytwory niektórych "artystów", to naprawdę jest się czego wstydzić. Ten jeden raz w życiu, warto sprawę przemyśleć, pooglądać portfolia wielu fotografów zanim podejmiemy ostateczną decyzję.
Jeszcze jedna ważna uwaga - nie zawsze to, co widać na stronie internetowej dobrze prezentuje umiejętności fotografa - najlepiej, jeśli oprócz standardowej galerii jest jeszcze blog, gdzie wrzucane są na bieżąco efekty pracy.

Ba, zdarza się nawet kradzież cudzych zdjęć i podpisywanie własnym nazwiskiem. Przede wszystkim ustalmy budżet, jakim dysponujemy.

Czasem warto zrezygnować z czegoś (na przykład z zaproszenia dalekiej rodziny), aby więcej przeznaczyć na zdjęcia. Jednak rzeczywistość wygląda inaczej - to najczęściej na fotografii ślubnej oszczędza się najczęściej.

A jakie są skutki? Zdjęcia źle technicznie wykonane, dziwne plenery, czy też po prostu nieudane kadry.

Zdjęcia podobają nam się najbardziej

Fotograf GorzówJak wybrać fotografa na swój ślub i czym się kierować? Obecnie łatwiej jest wybrać dobrego fotografa, ponieważ wystarczy wpisać odpowiednią frazę w Google i znaleźć kilka stron internetowych, zawierających portfolio konkretnego fotografa.
Przeglądamy galerię i decydujemy czyje zdjęcia podobają nam się najbardziej. To wydaje się proste.
Ale wiadomo - jest jeszcze kwestia ceny oraz terminu.
Zazwyczaj naprawdę dobrzy fotograficy mają napięty grafik i trzeba odpowiednio wcześniej zarezerwować termin. Jedna ważna kwestia - niestety, ale nie zawsze zdjęcia znajdujące się w internetowej galerii świadczą o poziomie artystycznym autora.
To się czasami zdarza, że niektórzy po prostu kradną prace innym i podpisują się pod tym.
Dobrze jest to dokładnie sprawdzić - koniecznie zanim podpiszemy umowę, przejrzyjmy opinie w internecie, albo znajdźmy profil autora na jednym z portali fotograficznych. Najlepsi dbają o swoją renomę i zależy im na szerokim odbiorze swoich prac. Przecież fotografia ślubna również jest sztuką! Mimo, że użytkową.

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu większości ludzi.
Kobiety marzą o tym, żeby w tym jedynym i niepowtarzalnym dniu, wyglądać jak księżniczki prosto z bajki.
Nie ukrywajmy - w całej ślubnej otoczce jest mnóstwo kiczu. Dla ludzi z dobrym gustem może to być nie lada wyzwanie - nie jest łatwo znaleźć ładną, prostą sukienkę, która podkreśli wdzięk Panny Młodej i nie sprawi, że będzie ona wyglądała niczym tort weselny. Ale chciałam tutaj przyjrzeć się innemu aspektowi ślubnych przygotowań.

Wiadomo - nie ma ślubu bez całej otoczki - udekorowany kościół lub sala ślubów, przygotowane wesele, mnóstwo gości, limuzyna, itd.

I to co zostaje najważniejszą pamiątką po tym wydarzeniu - zdjęcia.

Niestety - wiele par młodych woli wynająć wypasioną limuzynę, niż zainwestować więcej w porządnego fotografa.

Bywa, że zdjęcia robi wujek Zdzisiek, bo przecież kupił sobie super aparat.
A potem płacz i zgrzytanie zębów - nie ma pięknej pamiątki, są tylko amatorskie pstryki przyprawione nieumiejętnie dozowanym Photoshopem.
A miało być tak pięknie...

Dobre zdjęcie broni się samo

Pozostajemy w temacie fotografii ślubnej.
Ten artykuł będzie dla tych, którzy mają ponadprzeciętne oczekiwania. Jeżeli zależy wam na naprawdę wyjątkowych fotografiach ślubnych, to czeka was wyzwanie. Jak wspominałam, poziom przeciętnych fotografii ślubnych jest raczej niski.
Bardzo mnie to martwi, ponieważ warto promować dobrą fotografię i uwrażliwiać odbiorców.
Niestety, większość fotografów o fotografii często nie wie nic.
Kadry centralne, prześwietlenia, zły dobór światła, czy też sztuczne pozy pozujących par, tworzą mieszankę nie do zniesienia.
A do tego fatalna obróbka zdjęć, która wielu "profesjonalistów" kwalifikowałaby do tytułu "mistrzów Photoshopa". To tyle, jeśli chodzi o ponurą rzeczywistość.
Szczerze mówiąc, nie brakuje dzięki Bogu dobrych fotografów ślubnych, którzy robią całkiem ładne zdjęcia - naturalne kadry, dobre światło, przemyślane sesje.
Do tego minimalna obróbka, lekki retusz, korekcja światła, czy nasycenia - do tego nawet nie trzeba Photoshopa! Nie zapominajmy - dobre zdjęcie broni się samo.
I będzie się bronić z upływem czasu, natomiast kiczowate przeróbki w Photoshopie będą po prostu powodem do wstydu.

Warto to wziąć pod uwagę.

To są trzy

Fotografia ślubna w ujęciu technicznym to także temat warty poruszenia.
Więc zaczynamy. Jak wspominałam, mimo że poziom przeciętnych zdjęć ślubnych jest ogólnie dość niski, to zdarzają się także fotografie bardzo dobre.

O czym należy pamiętać, to fakt, że to nie aparat robi zdjęcia, ale człowiek, który ma jakieś doświadczenie, pasję i talent. To są trzy najważniejsze aspekty.

Pamiętajmy, że fotografia jest częścią sztuki.

Najczęściej ma charakter użytkowy, jednak powinna być na pewnym poziomie.

Oczywiście nie mam tutaj na myśli amatorskich zdjęć, czy tez "społecznościowych" fotek.

Chodzi mi o to, ze jeżeli ktoś za te fotografie płaci, to muszą być dobre - koniec kropka.

A zdarza się że wśród tzw. profesjonalistów, poziom jest niższy, niż ambitniejszych amatorów, którzy na fotografii nie zarabiają.
I tak nie powinno być. Z drugiej strony rynek jest wolny, ktoś za te fotografie jednak z własnej woli płaci.
No właśnie... jednak nie zawsze jest to takie oczywiste.

W internecie można znaleźć opowieści wielu małżeństw, które zostały zwyczajnie oszukane, bo fotograf pokazał im fotografie, które tak naprawdę nie są jego autorstwa.

I na tej podstawie Państwo Młodzi go wybrali.

Smutne, ale prawdziwe.

Dlatego należy dokładnie zweryfikować danego fotografa, bo naprawdę złe zdjęcia mogą zrujnować ten ważny dzień.
.

Widok do druku:

Fotograf Gorzów

Poprzednie wpisy:

Następne wpisy: