Rodzaje pr贸chnicy

protetyka 呕ory protetyka 呕ory
Pr贸chnic臋 mo偶na podzieli膰 na kilka rodzaj贸w, w zale偶no艣ci od miejsca wyst臋powania oraz przebiegu ? wyr贸偶niamy: 1.

Pr贸chnic臋 kwitn膮c膮 ? szybko post臋puj膮ca pr贸chnica, obejmuj膮ca w kr贸tkim czasie wiele z臋b贸w.

W wielu przypadkach dotyczy powierzchni z臋b贸w wolnych od pr贸chnicy.
Mo偶na j膮 stwierdzi膰 u os贸b ze zmniejszonym wydzielaniem 艣liny, b膮d藕 u m艂odych ludzi spo偶ywaj膮cych cz臋sto kariogenne produkty. 2. Pr贸chnic臋 wczesn膮 ? pojawia si臋 na z臋bach mlecznych w nied艂ugim czasie od momentu ich wyrzni臋cia. Najcz臋艣ciej dotyczy z臋b贸w siecznych szcz臋ki, a nast臋pnie rozwija si臋 dalej i atakuje kolejne grupy z臋b贸w. Powstaje na powierzchniach wargowych w okolicy szyjki z臋ba, czyli tu偶 przy dzi膮艣le.

Charakteryzuje si臋 bardzo szybkim przebiegiem, w wyniku kt贸rego dochodzi do zniszczenia du偶ej powierzchni z臋b贸w w kr贸tkim czasie. 3.

Pr贸chnic臋 butelkow膮 ? jest jedn膮 z odmian pr贸chnicy wczesnej.
Przyczyn膮 jest przed艂u偶one karmienie butelk膮 dziecka, szczeg贸lnie je艣li s膮 to pokarmy sztucznie dos艂adzane.
Maj膮 one zazwyczaj papkowat膮 konsystencj臋, co powoduje przyklejanie si臋 resztek do s艂abo zmineralizowanych z臋b贸w w miejscu przylegania smoczka.
W bardzo szybkim czasie powstaj膮 tam ubytki pr贸chnicowe. 4.
Pr贸chnic臋 ostr膮 ? wyst臋puje gdy atak bakteryjny jest dominuj膮cy nad procesami obronnymi z臋ba.
Najcz臋艣ciej dotyka osoby m艂ode, gdy偶 kanaliki z臋binowe s膮 u nich znacznie szersze ni偶 u doros艂ych, co sprzyja szybkiemu rozwojowi pr贸chnicy.
Przybiera ona wtedy kolor jasny i mi臋kk膮, mazist膮 konsystencj臋. 5.
Pr贸chnic臋 przewlek艂膮 ? wyst臋puje najcz臋艣ciej u os贸b doros艂ych i starszych. Jej post臋powanie jest wolniejsze ni偶 pr贸chnicy ostrej, co zwi膮zane jest z fizjologicznymi mechanizmami obronnymi, jak odk艂adanie si臋 z臋biny wt贸rnej obronnej.
Kanaliki z臋binowe z wiekiem staj膮 si臋 coraz w臋偶sze, co r贸wnie偶 zapobiega szybkiemu rozwojowi pr贸chnicy.

Przybiera ona ciemny kolor i dosy膰 tward膮 konsystencj臋. 6.

Pr贸chnic臋 wt贸rna ? powstaje wok贸艂 wcze艣niej za艂o偶onego wype艂nienia.

Przyczyn膮 mog膮 by膰 b艂臋dy podczas opracowywania ubytku, jako艣膰 materia艂u do wype艂nienia, brak szczelno艣ci brze偶nej wype艂niania, b膮d藕 od艂amanie jego brzegu.殴r贸d艂o: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w

Leczenie kana艂owe - kilka fakt贸w

Leczenie kana艂owe, leczenie endodontyczne, 偶argonowo endodoncja ? metoda leczenia nieodwracalnych zapale艅 miazgi z臋ba.
Polega na usuni臋ciu (w znieczuleniu) chorobowo zmienionej miazgi z komory i kana艂贸w z臋ba, zdezynfekowaniu ich i wype艂nieniu odpowiednim materia艂em, najcz臋艣ciej gutaperk膮.

Ca艂e leczenie powinno odbywa膰 si臋 pod kontrol膮 radiologiczn膮, a w niekt贸rych przypadkach w powi臋kszeniu (pod mikroskopem operacyjnym).殴r贸d艂o: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kana%C5%82owe

Dzieci i higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej jest bardzo wa偶na, poniewa偶 to najprostszy spos贸b na zapobieganie pr贸chnicy. Zawsze dzia艂ania profilaktyczne maj膮 sens, a pr贸chnica wbrew pozorom potrafi by膰 gro藕na - mo偶e spowodowa膰 powa偶ne problemy z sercem. Warto wi臋c zach臋ca膰 dzieci do dbania o z臋by - z pewno艣ci膮 mog膮 pom贸c fiku艣ne szczoteczki, czy te偶 smakowe pasty, mo偶na z tego zrobi膰 niez艂膮 zabaw臋. Opr贸cz kwestii higienicznych wa偶ne jest tez od偶ywiane - nasze z臋by psuj膮 si臋 od cukr贸w prostych.

Nie warto wi臋c przyzwyczaja膰 dzieci do smaku s艂odkiego i dawa膰 im zbyt cz臋sto s艂odyczy.

Pami臋tajmy jednak, 偶e cukier chowa si臋 te偶 w mniej oczywistych produktach - jak napoje i soki owocowe. Tak wi臋c to bardzo wa偶ne, 偶eby nie da膰 si臋 wci膮gn膮膰 w pu艂apk臋 producentom sok贸w rzekomo dla dzieci - czytajmy etykiety!.

Widok do druku:

protetyka 呕ory