Kiedy warto udać się po pomoc do psychoterapeuty

e co jest z pacjentem nie tak, istnieją pewne określone procedury, które ułatwiają rozpoznanie pewnych zaburzeń w stanie psychicznym pacjenta. Bierze się pod uwagę np. czynniki zewnętrzne (społeczne i sytuacyjne), ocenę poziomu

Kiedy warto udać się po pomoc do psychoterapeuty gestalt kraków

Psychoterapia i proces diagnostyki

Tak jak w przypadku innych dziedzin dotyczących zdrowia człowieka również psychologia ma swoje zasady diagnozowania problemów pacjentów. Nikt nie zgaduje co jest z pacjentem nie tak, istnieją pewne określone procedury, które ułatwiają rozpoznanie pewnych zaburzeń w stanie psychicznym pacjenta.

Bierze się pod uwagę np. czynniki zewnętrzne (społeczne i sytuacyjne), ocenę poziomu motywacji czy klasyfikację zaburzenia wg. systemów DSM-5 lub ICD-10. Oczywiście nie każdy psychoterapeuta jest dobry, ale tak samo można powiedzieć o lekarzach specjalistach. Ważne, żeby trafić na tego dobrego.


Pomoc psychospołeczna jest to mniej sformalizowane

W rozumieniu medycznym należy podzielić psychoterapię na dwie różniące się od siebie dziedziny pomocy psychologicznej ? ścisłą psychoterapię i poradnictwo psychologiczne (pomoc psychospołeczną). Psychoterapia sensu stricto jest metodą z wyboru w leczeniu m.in. zaburzeń lękowych i zaburzeń osobowości. Pomoc psychospołeczna jest to mniej sformalizowane pomaganie ? tam, gdzie nie ma zdiagnozowanej (według ICD-10 i DSM-5) choroby ani zaburzenia, ale jednak pacjent potrzebuje czyjejś pomocy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia


Psychoterapia - cytat z Wikipedii

Istnieją tysiące różnych technik i form psychoterapeutycznych, czasem opartych o znacząco różne pojmowanie psychologii, etyki i metod pomocy. Większość polega na regularnych spotkaniach klienta lub grupy klientów z jednym lub kilkoma terapeutami. Wspólną cechą psychoterapii jest prymat metod psychologicznych, w odróżnieniu od leczenia psychiatrycznego, zorientowanego na metody medyczne i leki; przy tym, psychoterapia i medycyna mogą się nawzajem efektywnie uzupełniać.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia



© 2019 http://liceum13.waw.pl/