
Jest mnogo rodzajów pomp ciepła, jedne bardziej, drugie mniej opłacalne. Montaż jednak wymaga sporego doświadczenia, dlatego powinno się skontaktować się z osobą, która montuje .
Cytat z Wiki. Energia alternatywna
Energia alternatywna ? energia pozyskiwana metodami innymi niż podstawowe sposoby uzyskiwania energii, czyli spalanie paliw kopalnych lub rozszczepienie jąder atomów.
W kategorii energia alternatywna mieści się: kategoria energii odnawialnej opartej na odnawialnych źródłach energii, jak również energia z nowych, dotychczas niewykorzystywanych źródeł energii takich jak np. hydrat metanu.
Technologie, które dzisiaj są akceptowalne, takie jak pompy ciepła czy ogniwa paliwowe, zanim stały się takimi, musiały uzyskać odpowiedni do zaakceptowania koszt przetwarzania energii. Podobny proces obniżania kosztów ma teraz miejsce z samochodami na wodór, samochodami na sprzężone powietrze, a w przyszłości może objąć też syntezę termojądrową z zimną fuzją włącznie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_alternatywna
Zasada działania pomp ciepła i instalacji rekuperacji
Pompy ciepła i instalacje rekuperacji to jedne z najczęściej wybieranych przez klientów alternatywnych sposobów na pozyskanie ciepła z innych źródeł niż na przykład ogrzewanie piecem gazowym. Każdy z tych sposobów opiera się na wymianie ciepła pomiędzy przestrzenią, w której jest wyższa temperatura a chłodniejszym otoczeniem.
Urządzenia do manipulowania temperaturą w pomieszczeniach, jak możemy nazwać pompy ciepła czy rekuperatory, co prawda nie należą do najtańszych na rynku, ale pozwalają na prawdziwe oszczędności. Jest to jednak dość alternatywny sposób na wykorzystanie ciepła na przykład powstającego w pomieszczeniu. W związku z tym dobór i montaż tego rodzaju urządzeń musi być przeprowadzony przez ekspertów w tym zakresie.
Energia geotermalna
Głównym sposobem pozyskiwania energii geotermalnej jest tworzenie odwiertów do zbiorników gorących wód geotermalnych. W pewnej odległości od otworu czerpalnego wykonuje się drugi otwór, którym wodę geotermalną po odebraniu od niej ciepła, wtłacza się z powrotem do złoża. Wody geotermiczne są z reguły mocno zasolone, jest to powodem szczególnie trudnych warunków pracy wymienników ciepła i innych elementów armatury instalacji geotermicznych. Energię geotermiczną wykorzystuje się w układach centralnego ogrzewania jako podstawowe źródło energii cieplnej. Drugim zastosowaniem energii geotermicznej jest produkcja energii elektrycznej. Jest to opłacalne jedynie w przypadkach źródeł szczególnie gorących
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_geotermalna