Sposoby na aktywne sp臋dzanie czasu

sprz臋t do pracy na wysoko艣ciW obecnych czasach istnieje naprawd臋 wiele mo偶liwo艣ci, je艣li chodzi o aktywne sp臋dzanie wolnego czasu.

Tak w艂a艣ciwie, opr贸cz tego, 偶e ograniczaj膮 nas cz臋sto wzgl臋dy finansowe, kt贸re powoduj膮, 偶e mi臋dzy innymi nie jeste艣my w stanie przeznaczy膰 odpowiednio du偶ych 艣rodk贸w na sprz臋t sportowy, mo偶emy uprawia膰 zupe艂nie dowoln膮 dyscyplin臋 sportu.

Spor膮 popularno艣ci膮 cieszy si臋 ostatnio wspinaczka. Zosta艂o otworzonych wiele r贸偶nego rodzaju 艣cianek wspinaczkowych, na kt贸rych nawet niedo艣wiadczony wspinacz mo偶e pobiera膰 nauki z tego zakresu.
Jest to tym bardziej popularne, 偶e wspinaczka amatorska nie wymaga du偶ych nak艂ad贸w finansowych, jak inne dyscypliny takie, jak kolarstwo czy je藕dziectwo.

Kilka fakt贸w

Wspinaczka skalna ? jeden z rodzaj贸w wspinaczki uprawiany w terenie skalnym bez 艣niegu i lodu. Wspinaczka skalna polega na pokonywaniu stromych 艣cian skalnych okre艣lonymi drogami wspinaczkowymi.
Drogi te okre艣laj膮 艣ci艣le miejsce przej艣cia 艣ciany; w popularnych rejonach wspinaczkowych przez jedn膮 艣cian臋 skaln膮 przechodzi cz臋sto do kilkudziesi臋ciu r贸偶nych dr贸g i wariant贸w o r贸偶nym poziomie trudno艣ci. Wspinaczka skalna jest uprawiana zar贸wno jako rodzaj zaawansowanej rekreacji, jak i w 艣ci艣le sportowym sensie, aczkolwiek rzadko jest to sport polegaj膮cy na bezpo艣redniej rywalizacji z innymi wspinaczami; zawody wspinaczkowe s膮 obecnie organizowane g艂贸wnie na obiektach sztucznych, rzadziej w natualnym terenie skalnym. W tradycyjnej wspinaczce w g贸rach wspinacze nie konkuruj膮 ze sob膮 bezpo艣rednio na jednej drodze, lecz gromadz膮 osi膮gni臋cia, do kt贸rych zaliczaj膮 si臋, w kolejno艣ci ich warto艣ci sportowej: wytyczenie i pierwsze przej艣cie zupe艂nie nowej drogi, zw艂aszcza w miejscu kt贸re by艂o celem nieudanych pr贸b ze strony innych wspinaczy przechodzenie starych dr贸g nowymi, trudniejszymi i bardziej zbli偶onymi do linii prostej wariantami ? tzw.
"prostowanie dr贸g", przej艣cie dr贸g w lepszym od poprzednik贸w stylu (tzw.
poprawienie stylu przej艣cia) ? w tym m.in.
"odhaczenie drogi" ? czyli klasyczne przej艣cie drogi pokonywanej niegdy艣 jedynie technik膮 hakow膮, drugie i trzecie przej艣cie trudnej drogi, wytyczonej i poprowadzonej po raz pierwszy przez kogo艣 innego przej艣cie drogi w znacznie kr贸tszym czasie, ni偶 zrobili to poprzednicy ? dotyczy to jednak tylko dr贸g d艂ugich, wymagaj膮cych wielodniowej lub co najmniej wielogodzinnej wspinaczki. Ka偶de z tych osi膮gni臋膰 ma tym wi臋ksz膮 warto艣膰, im trudniejsza i d艂u偶sza by艂a droga.
Poniewa偶 trudno jest obiektywnie zmierzy膰 warto艣膰 osi膮gni臋膰 wspinaczkowych mog膮cych by膰 przedmiotem rywalizacji o charakterze sportowym, wielu wspinaczy nie uwa偶a uprawianej przez siebie dzia艂alno艣ci za sport.
O warto艣ci wybitnego osi膮gni臋cia wspinaczkowego 艣wiadczy przede wszystkim to, jak niewielu innych wspinaczy by艂oby w stanie powt贸rzy膰 dany wyczyn. Wspinaczka skalna uprawiana jest najcz臋艣ciej w zespole.

Pozwala to, przede wszystkim, na zapewnienie sprawnej asekuracji, a tak偶e u艂atwia transport sprz臋tu i rozwi膮zywanie problem贸w logistycznych.

Niemniej, mo偶liwe jest r贸wnie偶 uprawianie wspinaczki skalnej samotnie: zar贸wno z asekuracj膮 (tzw.

wspinanie "solo") jak i bez asekuracji i bez 艣rodk贸w umo偶liwiaj膮cych jej ewentualne zastosowanie ? (tzw. "free solo" lub "na 偶ywca"). 殴r贸d艂o: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka_skalna

Wspinaczka skalna

sprz臋t do pracy na wysoko艣ci
W tradycyjnej wspinaczce w g贸rach wspinacze nie konkuruj膮 ze sob膮 bezpo艣rednio na jednej drodze, lecz gromadz膮 osi膮gni臋cia, do kt贸rych zaliczaj膮 si臋, w kolejno艣ci ich warto艣ci sportowej: wytyczenie i pierwsze przej艣cie zupe艂nie nowej drogi, zw艂aszcza w miejscu kt贸re by艂o celem nieudanych pr贸b ze strony innych wspinaczy przechodzenie starych dr贸g nowymi, trudniejszymi i bardziej zbli偶onymi do linii prostej wariantami ? tzw.
"prostowanie dr贸g", przej艣cie dr贸g w lepszym od poprzednik贸w stylu (tzw. poprawienie stylu przej艣cia) ? w tym m.in. "odhaczenie drogi" ? czyli klasyczne przej艣cie drogi pokonywanej niegdy艣 jedynie technik膮 hakow膮, drugie i trzecie przej艣cie trudnej drogi, wytyczonej i poprowadzonej po raz pierwszy przez kogo艣 innego przej艣cie drogi w znacznie kr贸tszym czasie, ni偶 zrobili to poprzednicy ? dotyczy to jednak tylko dr贸g d艂ugich, wymagaj膮cych wielodniowej lub co najmniej wielogodzinnej wspinaczki. Ka偶de z tych osi膮gni臋膰 ma tym wi臋ksz膮 warto艣膰, im trudniejsza i d艂u偶sza by艂a droga. Poniewa偶 trudno jest obiektywnie zmierzy膰 warto艣膰 osi膮gni臋膰 wspinaczkowych mog膮cych by膰 przedmiotem rywalizacji o charakterze sportowym, wielu wspinaczy nie uwa偶a uprawianej przez siebie dzia艂alno艣ci za sport.

O warto艣ci wybitnego osi膮gni臋cia wspinaczkowego 艣wiadczy przede wszystkim to, jak niewielu innych wspinaczy by艂oby w stanie powt贸rzy膰 dany wyczyn.殴r贸d艂o: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka_skalna.

Poprzednie wpisy:

Nast臋pne wpisy: