Chcesz wiedzieć ile warte jest twoje mieszkanie i jak je korzystnie sprzedać?

Znany dylemat - wynająć, czy kupić?

wycena nieruchomości krakówZarobki na to nie pozwalają.

Wiele osób więc wynajmuje mieszkania u innych. Aby kupić mieszkanie trzeba...dysponować odpowiednią ilością pieniędzy. Z reguły są to kwoty od 60 tyś.

( okazje np.

zadłużone kawalerki odkupowane od spółdzielni) wzwyż.

Dwupokojowe mieszkanie w mieście średniej wielkości można już kupić w okolicach 130 tyś.

PLN. Aby taką sumę uzbierać trzeba przede wszystkim dobrze zarabiać i dość solidnie oszczędzać lub wyjechać na jakiś czas do pracy za granicę i również mocno oszczędzać. Najłatwiejszą więc opcją na zakup mieszkania pozostaje kredyt pod warunkiem, że posiadamy zdolność kredytową. W zależności na jaką kwotę weźmiemy kredyt i na ile lat sobie go rozłożymy miesięczna rata będzie nas wynosiła od ok 800zł.

wzwyż. Przykładowo przy kredycie na 130 tyś.
rozłożonym na 35 lat rata miesięczna będzie nas wynosiła ok.
750zł.
Przy tej samej wartości kredytu rozłożonego na 10 lat rata może już wynosić ok 1350zł miesięcznie.

Dla kredytobiorców

Dla tych, którzy są zmuszeni do wzięcia kredytu hipotecznego, ważna wiadomość.
Od przyszłego roku obowiązkowy wkład własny wzrośnie do 10% wartości nieruchomości.

Teraz jest więc ostatni dzwonek, by załapać się na korzystniejsze (przynajmniej w teorii) warunki.

Jednak z drugiej strony, czy jeśli problemem dla kupującego jest wyłożenie 10-15% wartości nieruchomości, to czy to dobrze rokuje na spłaty rat kredytu? Pamiętajmy tez, że im więcej pieniędzy wyłożymy z własnej kieszeni, tym tańsze będzie to mieszkanie - odsetki od kredytów hipotecznych są naprawdę spore, przez cały okres kredytowania (czyli 30 lat) wyjdzie na to, że mieszkanie kosztowało dwa razy tyle.

Warto więc może się wstrzymać i odłożyć potrzebną na wkład własny kwotę, zamiast ponosić naprawdę duże dodatkowe koszty? Każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam.

Kto może dostać MdM?

wycena nieruchomości krakówNa dofinansowanie wkładu własnego do nieruchomości mogą liczyć jednak osoby, które przede wszystkim nie ukończyły 35 lat, nie są właścicielami i współwłaścicielami innego mieszkania bądź budynku, nie posiadają spółdzielczego prawa do lokalu ani osoby, który były wcześniej objęte na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej.
Ci, którzy wynajmowali mieszkanie mogą uzyskać dopłatę, lecz muszą rozwiązać umowę do czasu 6 miesięcy od przeniesienia własności na mieszkanie z dopłatą. Warunkiem otrzymania dopłaty jest zaciągnięcie kredytu w banku, który jest związany umową z BGK. Kredytobiorcą jest nabywca mieszkania, a kwota kredytu musi wynosić co najmniej 50% ceny zakupu mieszkania. Może on zostać udzielony jedynie w złotówkach i może być przeznaczony tylko na zakup mieszkania, a okres kredytowania musi wynosić przynajmniej 15 lat. .

Poprzednie wpisy:

Następne wpisy: