Odpowiedzialnie czyli ekologicznie - oszczędzaj wodę!

marzenie realizuje. Mimo, że dom kojarzy nam się z długowiecznością, rzadko tak naprawdę myślimy o dalekiej przyszłości wybierając projekt. A warto pomyśleć, zwłaszcza o kwestiach związanych z utrzymaniem domu. Przeciętny Kowal

Dodane: 20-09-2016 05:46
Odpowiedzialnie czyli ekologicznie - oszczędzaj wodę! Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Home, sweet home...

Większość Polaków marzy o tym, by zamieszkać w swoim własnym, nowym domu. Wielu to marzenie realizuje. Mimo, że dom kojarzy nam się z długowiecznością, rzadko tak naprawdę myślimy o dalekiej przyszłości wybierając projekt.

A warto pomyśleć, zwłaszcza o kwestiach związanych z utrzymaniem domu. Przeciętny Kowalski dopóki mieszka w bloku, nie zdaje sobie sprawy jak skomplikowane są kwestie infrastruktury w domu - nagle trzeba się zastanowić jaki typ ogrzewania wybrać, policzyć ile nas będzie to kosztować. I ciągle podejmujemy decyzję na podstawie teraźniejszych danych, nie myśląc ile będzie nas kosztowało utrzymanie domu za na przykład 10-15 lat.

Perspektywa nie jest różowa - będzie drogo, nawet bardzo. Dlatego warto zastanowić się już dzisiaj, czy będzie nas stać na utrzymanie naszego drogiego (dosłownie i w przenośni) domu.

Pokój dziecka

Narodziny dziecka to niezwykle ważny moment w życiu każdego człowieka. Długie czekanie na przyjście na świat upragnionego potomka i przygotowania do tej chwili potrafią odmienić życie. Często skutkuje też pomysłem na to, aby mądrze zagospodarować pokój dziecięcy, a więc także pomalować jego ściany na przyjazne maluchowi barwy. Błękitne kolory to tylko jedna z możliwych propozycji ? je warto zasięgnąć od znajomych czy z portali poświęconych takiej tematyce. Z pewnością jednak pokój już od pierwszych dni życia powinien jawić się jako sielankowe i przyjazne miejsce, a więc ostre barwy niekoniecznie będą optymalnym wyborem.
Niegłupim rozwiązaniem będzie dodatkowo rozważenie tego, czy pozostałe pomieszczenia też nie proszą się o odnowienie. Oczywiście w pierwszej kolejności trzeba brać pod uwagę zdrowie i dobro matki, ale jeżeli szybki remont nie będzie jej przeszkadzał, bo zatrzyma się na przykład u siostry, to nie zaszkodzi rozpatrzyć takiego kompleksowego działania.

O domach z drewna

W takich miejscowościach, jak podwarszawski Otwock, mocno rozwinęła się architektura drewniana w minionych epokach. Architektura drewniana jest jednak wyjątkowo podatna na negatywne działanie warunków atmosferycznych, dlatego elementy drewniane powinny być regularnie wymieniane. Nie da się jednak ukryć, że część budynków, choć przetrwała do dnia dzisiejszego, popada w ruinę. Nie wystarczą remonty elewacji, ale dogłębne renowacje. Drewno, które nie jest odpowiednio konserwowane, może próchnieć i psuć się ? właśnie z tego powodu, należy nawiązać współpracę ze specjalistami, którzy doradzą, w jaki sposób poradzić sobie z pielęgnacją starych budynków. Architektura drewniana ma jednak swój oryginalny styl, którego nie da się powtórzyć. Doskonałym przykładem jest właśnie otwocki Świdermajer, projektowany przez słynnego Michała Andriollego. Budynki te nadal mogą być zamieszkiwane przez rodziny, jeśli zostaną odpowiednio przygotowane. Podstawą jest więc dokonanie dociepleń budynków, ponieważ drewniane domy są o wiele zimniejsze.