Leniwa powieka- ptoza

Ptoza (łac.
ptosis) ? opadnięcie powieki, objaw porażenia mięśni powieki oka.
Schorzenie to jest wadą rozwojową spotykaną najczęściej u dzieci, występującą często rodzinnie.

Objawia się jedno lub obustronnym opadnięciem powiek i częściowym przysłonięciem gałki ocznej.

Istnieje również rzadziej spotykana nabyta forma choroby.

Ptoza jest także jednym z objawów zespołu Hornera i miastenii (łac.
myasthenia gravis). Wada ta może być całkowicie lub częściowo skorygowana chirurgicznie poprzez wzmocnienie mięśni, bądź przy pomocy specjalnych okularów z przesłoną na zdrowe oko, która zmusza chore oko do większej pracy i wzmocnienia mięśni. Pseudoptoza (łac.

pseudoptosis) ? schorzenie przypominające ptozę jednak o etiologii innej niż porażenie mięśnia unoszącego powiekę górną. Pseudoptoza statyczna ?? spowodowana obniżeniem kostnego przyczepu więzadła bocznego powiek do dołu (np.

przy złamaniu jarzmowo-oczodołowym) z następowym zwężeniem szpary powiekowej i pogłębieniem fałdu powiekowegoŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ptoza

Diagnozowanie przyczyn leniwej powieki

Diagnozowanie przyczyn leniwej powieki może być stosunkowo proste, a jednocześnie sprawiać lekarzom różne trudności. Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu jakiś pacjent musi radzić sobie z leniwą powieką.

Jednak poznanie przyczyn wystąpienia u kogoś leniwej powieki powinno gwarantować, że uda się skutecznie usprawnić działanie jego powieki.

Wśród osób zmagających się z leniwą powieką wyróżnić można bowiem zarówno dzieci i osoby młode, jak i osoby starsze, które jednak chciałyby jeszcze móc swobodnie korzystać z możliwości intensywnego korzystania z ich narządu wzroku.
Wobec tego wszystkim zależy na tym, aby leczenie leniwej powieki w ich przypadku było jak najbardziej skuteczne.
Od skuteczności takiego leczenia uzależniają bowiem poziom komfortu swojego codziennego życia.

Tarczka powieki górnej jest większa niż

Powieka (łac.

palpebra) - występujący u kręgowców ruchomy, umięśniony fałd skórny okrywający i chroniący oko. Do powieki górnej przyczepia się ścięgno mięśnia dźwigacza powieki górnej, który odpowiada za jej ruchy. Warstwy podczas kierowania się od przodu ku tyłowi: Strukturą utrzymującą prawidłowy szkielet powieki jest tarczka (łac.

tarsus), czyli płytka o grubości około 1 mm zbudowana z tkanki łącznej włóknistej.

W jej wnętrzu znajdują się gruczoły łojowe i gruczoły potowe, których wydzielina uchodzi na brzeg powieki.

Tarczka powieki górnej jest większa niż dolnej.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Powieka.

Dodane: 30-08-2017 02:54

Tagi: operacja powiek Gliwice medycyna uroda zdrowie estetyka

Następne wpisy: