Transport wycieczkowy autokarem. Co i jak?

osób Początki transportu masowego miały miejsce już w XIX kiedy to rozpowszechniły się omnibusy z napędem parowym. Ogólnie maszyny parowe spowodowały rozwój gospodarki i wielu nowych gałęzi przemysłu. A pradziadkiem omnibusów był

Dodane: 21-06-2016 13:35
Transport wycieczkowy autokarem. Co i jak? Podróże krajowe czasami są trudne, zwłaszcza z wycieczką zorganizowaną, zdarza się, że jest potrzeba zorganizowania dodatkowego autokaru. Należy zadzwonić na .

Rozwój przewozu osób

Początki transportu masowego miały miejsce już w XIX kiedy to rozpowszechniły się omnibusy z napędem parowym. Ogólnie maszyny parowe spowodowały rozwój gospodarki i wielu nowych gałęzi przemysłu. A pradziadkiem omnibusów były dyliżanse ciągnięte przez konie z których korzystali ludzie pragnący dostać się z miejsca na miejsce. Jednak dyliżans był dość powolny, wrażliwy na uszkodzenia i napady.

Następnym dużym przełomem dla transportu, również osobowego, był silnik spalinowy. Pozwalał on na przewożenie większego ciężaru z większą prędkością niż maszyna parowa. Dodatkowo był bezpieczniejszy, a jego obsługa nie była tak skomplikowana. Wtedy zaczęły powstawać autobusy i autokary podobne do tych współczesnych. Był to też początek transportu publicznego.

Kontrola przed wyjazdem

Kontrole autokarów przed podróżą zdarzają się coraz częściej, zwłaszcza przy wycieczkach szkolnych. Powodów jest wiele, zaczynając od zaleceń zwiększenia tychże kontroli. Rodzice dzieci również coraz częściej nalegają na kontrolę stanu technicznego oraz trzeźwości kierowcy, a policja ma obowiązek przyjechać na każde takie zgłoszenie.

Badanie podstawowych kwestii sprawności technicznej pojazdu np. sprawdzenie hamulców czy świateł, to nieodzowna część kontroli przeprowadzanej przez policję po otrzymaniu zgłoszenia. Dodatkowo sprawdzane są bagażniki, silnik oraz wnętrze autokaru w poszukiwaniu potencjalnych niebezpieczeństw. Ważną częścią kontroli jest też sprawdzenie podwozia w poszukiwaniu ewentualnych oznak zniszczenia, czy ładunków wybuchowych. Jeżeli mamy wątpliwości co do stanu technicznego autokary należy zawsze zadzwonić na policję, aby przeprowadzili taką kontrolę, może ona uratować wiele żyć.

Prosto z encyklopedii: Autokar

Autokar (autobus turystyczny, autobus dalekobieżny) ? autobus przystosowany do przewozów pasażerskich na duże odległości, na trasach międzymiastowych i międzynarodowych. Według definicji Europejskiej Komisji Gospodarczej, Eurostatu i Międzynarodowego Forum Transportu jest to pasażerski mechaniczny pojazd drogowy przeznaczony do przewozu więcej niż 24 osób (wliczając kierowcę) i posiadający wyłącznie miejsca siedzące1.

Autokary mogą być pojazdami piętrowymi, a sporadycznie przegubowymi2. Pojazdy tego typu posiadają zwykle 40-50 miejsc siedzących (w przypadku autokarów piętrowych liczba ta może przekraczać 60), przeważnie ułożonych rzędami i zwróconych w kierunku jazdy. Autokary mogą być także wyposażone w miejsca leżące3.

Pojazdy te posiadają zazwyczaj wydzieloną przestrzeń bagażową, znajdującą się, w przypadku autokarów jednopoziomowych, pod pokładem pasażerskim. Autokary wyposażone są najczęściej w szereg udogodnień, mających zwiększyć komfort podróżujących, jak np. klimatyzację, półki na bagaż podręczny, toaletę, minibarek, telewizję pokładową, indywidualne oświetlenie czy podnóżki.

Do głównych producentów autobusów turystycznych należą m.in. Mercedes-Benz, Neoplan, Setra oraz Van Hool.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autokar